EuroHPC Summit Week 2021

from Monday, 22 March 2021 (08:00) to Friday, 26 March 2021 (19:00)
Porto, Portugal

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
22 Mar 2021
23 Mar 2021
24 Mar 2021
25 Mar 2021
AM
09:00 --- Coffee ---
10:00
PRACE Scientific Steering Committee (SSC) (invitation only) - Matej Praprotnik (Chair of the PRACE SSC) (until 12:00) (Tâmega)
08:30
Opening & Welcome - Janne Ignatius (PRACE Council Vice-Chair) (until 10:30) (Porto)
08:30 Housekeeping & Social Programme - Marjolein Oorsprong (PRACE aisbl)   (Porto)
08:35 Chair of the EHPCSW 2020 / PRACEdays20 OPC - Serge Bogaerts (PRACE aisbl)   (Porto)
08:40 Welcome address - Vice-President National Research Agency FCT - Prof. Nuno Feixa Rodrigues (FCT - Fundação para a Ciência e a Tecnologia)   (Porto)
09:15 EuroHPC - Gustav Kalbe (EuroHPC JU Interim Executive Director) Hertbert Zeisel (Chair of the EuroHPC JU Governing Board)   (Porto)
09:45 AI for improving HPC efficiency and energy footprint - Michela Milano (University of Bologna)   (Porto)
10:30 --- Coffee ---
11:00
Plenary - Jean-Pierre Panziera (Atos) (until 12:30) (Porto)
11:00 EOSC - John Womersley (EOSC)   (Porto)
11:30 BDVA Talk - Thomas Hahn (Siemens, president of BDVA)   (Porto)
11:45 Computational Materials Chemistry: From Industrial Application to HPC - Glenn Jones (Johnson Matthey)   (Porto)
08:30
Opening & Housekeeping (until 08:45) (Porto)
08:45
BDEC Open Plenary (until 10:30) (Porto)
10:30 --- Coffee ---
11:00
Exploiting exascale computing to unravel multi-physics and multi-scale earthquake dynamics and seismic wave propagation - Alice-Agnes Gabriel ( Department of Earth and Environmental Sciences Geophysics, Ludwig-Maximilians-University of Munich (LMU)) (until 11:30) (Porto)
11:30
PRACEdays User Forum Open Session - Troels Haugbølle (Niels Bohr Institute Københavns Universitet) (until 13:00) (Porto)
08:30
Plenary - Nuria López (ICIQ) (until 10:30) (Porto)
08:30 Opening & Housekeeping   (Porto)
09:00 Computing Challenges at CERN and the potential of High-Performance Computing - Maria Girone (CERN)   (Porto)
09:45 Big Science projects and their advances for the industry - Jorge Almeida   (Porto)
10:30 --- Coffee ---
11:00
PRACEdays20 Panel Discussion - Serge Bogaerts (PRACE) (until 12:30) (Porto)
PM
12:00 --- Lunch ---
13:00
EuroHPC Infrastructures Advisory Group (INFRAG) meeting (invitation only) - Sinéad Ryan (Trinity College Dublin) Claus-Axel Müller (Gauss Centre for Supercomputing (GCS)) (until 16:00) (Minho & Lima)
13:00
EuroHPC Research and Innovation Advisory Group (RIAG) meeting (invitation only) - Thomas Lippert (FZJ) Jean-Pierre Panziera (Atos) (until 16:00) (Douro Norte)
13:00
Joint EuroHPC / GÉANT Meeting (invitation only) - Vincenzo Capone (GÉANT) (until 17:00) (Corgo)
13:00
PRACE Scientific Steering Committee (SSC) (invitation only) - Matej Praprotnik (National Institute of Chemistry/University of Ljubljana) (until 16:00) (Tâmega)
16:00 --- Coffee ---
16:00
EuroHPC INFRAG/RIAG joint meeting (invitation only) - Jean-Pierre Panziera (Atos) Claus-Axel Müller (Gauss Centre for Supercomputing (GCS)) (until 18:00) ()
12:30
Diversity & Inclusivity in HPC - Marjolein Oorsprong (PRACE aisbl) Philippe Segers (GENCI) (until 13:00) (Porto)
12:30 The inclusion, with participation, in one of the best indicators, for the health of your society / enterprise - Rui Coimbras (EDF)   (Porto)
13:00 --- Lunch ---
14:30
Computational Materials Science towards the Exascale: performance portability and use cases - Elisa Molinari (University of Modena and Reggio Emilia) Maria Celeste Maschio (CNR Nano) Ivan Marri (University of Modena and Reggio Emilia) Andrea Ferretti (CNR Nano) (until 16:00) (Cavado)
14:30 Co-designing and porting MaX codes to ARM SVE and heterogeneous architecture - Carlo Cavazzoni (CINECA)   (Cavado)
14:55 Software engineering towards exascale: domain specific libraries, communication optimality, and machine learning - Joost Vandevondele (ETH Zürich)   (Cavado)
15:20 Performance portability of GW and many-body perturbation theory codes: the case of Yambo on GPUs - Nicola Spallanzani (CNR Nano)   (Cavado)
15:40 Parallelization and optimization of the FLEUR code: new possibilities for all-electron Density Functional Theory - Uliana Alekseeva   (Cavado)
14:30
EXDCI-2 Workshop on AI and HPC convergence - Mathis Bode (RWTH Aachen University) (until 16:00) (Douro Sul)
14:30 HPDA for Biomolecular Research:The BioExcel Case - Rosa Badia (BSC)   (Douro Sul)
14:45 Towards the next level of use of HPC in Engineering - Bastian Koller (HLRS)   (Douro Sul)
15:00 Efficient CNN for space data classification on EuroEXA multi-FPGA platform - Iakovos Mavroidis (ICS-FORTH)   (Douro Sul)
15:15 Using AI models and AI-supported workflows for solving Global Challenges - Francisco Javier Nieto (ATOS)   (Douro Sul)
15:30 Elastic Ensemble Run Data Processing with Melissa - Bruno Raffin (INRIA)   (Douro Sul)
15:45 Towards the use of HPC for AI workflows in HEP - Maria Girone (CERN)   (Douro Sul)
14:30
EXDCI-2 Workshop on emerging technologies - Marc Duranton (CEA) Jean-François Lavignon (Technology Strategy) (until 16:00) (Corgo)
14:30
EuroHPC State-of-Play - Evangelos Floros (EuroHPC) (until 16:00) (Porto)
14:30 EuroHPC JU Overview   (Porto)
14:45 EuroHPC WP2020   (Porto)
15:00 RIAG report and vision - Jean-Pierre Panziera (Atos)   (Porto)
15:10 INFRAG report and vision - Claus-Axel Müller (Gauss Centre for Supercomputing (GCS))   (Porto)
15:20 Access Policy - Sergi Girona (BSC)   (Porto)
15:30 LUMI supercomputer   (Porto)
15:40 MN5 supercomputer   (Porto)
15:50 Leonardo supercomputer   (Porto)
14:30
PRACEdays20 Scientific Parallel Track "Other domains" (until 16:00) (Tâmega)
14:30 Inclusion of explicit tidal motions in ocean simulations of the North Atlantic at unprecedently high resolution - Laurent Brodeau (Ocean Next)   (Tâmega)
14:50 Molecular simulations of cellular membranes: coming of age? - Stefano Vanni (University of Fribourg)   (Tâmega)
15:10 Performance Evaluation of Artificial Intelligence in Science and Engineering - Ezhilmathi Krishnasamy (Luxembourg University)   (Tâmega)
15:30 The Chaotic Life of Mayonnaise - Ivan Girotto (The Abus Salam, International Centre for Theoretical Physics)   (Tâmega)
16:00 --- Coffee ---
16:30
Computational Materials Science towards the Exascale: performance portability and use cases - Elisa Molinari (University of Modena and Reggio Emilia) Ivan Marri (University of Modena and Reggio Emilia) Maria Celeste Maschio (CNR Nano) Andrea Ferretti (CNR Nano) (until 18:10) (Cavado)
16:30 High-throughput computational discovery and characterization of novel low-dimensional materials for applications in energy and electronics - Davide Campi (EPFL)   (Cavado)
17:00 Addressing electrified water-metal interfaces at the atomic level with TranSIESTA - Pablo Ordejón (CSIC-BIST)   (Cavado)
17:30 Organic-metal interfaces studied using DFT and GW ab initio methods with Quantum ESPRESSO and Yambo - Claudia Cardoso (CNR Nano)   (Cavado)
16:30
EXDCI-2 Workshop on AI and HPC convergence - Stephane Requena (GENCI) (until 18:00) (Douro Sul)
16:30 Maestro: Orchestrating Data for HPC (and AI) Applications - Dirk Pleiter (FZJ)   (Douro Sul)
16:45 The Combination of Real-Time Data, HPC, and Interactive Visualization in the VESTEC project - Max Kontak (DLR)   (Douro Sul)
17:00 ASPIDE: A data-oriented programming model for AI/HPC Convergence - Jesus Carretero (UC3M)   (Douro Sul)
17:15 SAGE -Object Storage Platform for HPC & AI - Sai Narasimhamurthy (Seagate Technology, LLC)   (Douro Sul)
17:30 Subgrid Modeling of Turbulent Reactive Multiphase Flows Using Physics-Informed Enhance Super-Resolution Generative Adversarial Networks - Mathis Bode (RWTH Aachen University)   (Douro Sul)
17:45 The New HPC: Accelerating AI, HPC and Visualisation - Tim Lanfear (NVIDIA)   (Douro Sul)
16:30
EuroHPC Workshop on Industrial User Needs (until 18:30) (Porto)
16:30
European HPC Ecosystem Meeting - Oriol Pineda (BSC) (until 18:30) (Minho & Lima)
16:30
PRACEdays20 Scientific Parallel Track "Other domains" (until 18:00) (Tâmega)
16:30 Chasing new particles with GAMBIT and HPC - Anders Kvellestad (University of Oslo)   (Tâmega)
16:50 HPC challenges of running large ensemble simulations in a Tier-0 machine to model global dust mineralogy. - Francesca Macchia (Barcelona Supercomputing Center (BSC))   (Tâmega)
17:10 Fine-tuning the Photosynthetic Light Harvesting Apparatus by Molecular Simulations - Vangelis Daskalakis (Cyprus University of Technology)   (Tâmega)
17:30 3D Blood Flow for the Virtual Human with HemeLB: Steps Towards the Exascale - Jon McCullough (University College London)   (Tâmega)
16:30
Pitch your scientific work across different audiences! - Xavier Salazar (HiPEAC / Eurolab4HPC / BSC) (until 18:00) (Corgo)
18:00 --- EuroHPC Summit Week Networking Reception ---
18:00
PRACEdays20 Poster Session (until 20:30) ()
13:00 --- Lunch ---
13:30
Deep Learning with Tensorflow, Keras and Python - Georg Zitzlsberger ( IT4Innovations) (until 15:30) (Ariane 1)
13:30
Fundamentals of Accelerated Computing with OpenACC - Volker Weinberg (LRZ) (until 15:30) (Ariane 2)
14:30
2nd European HPC Training Stakeholder Workshop (FocusCoE) & EuroHPC "Development of HPC Skills" (invitation only) (until 16:00) (Cavado)
14:30
Bringing your authentic self to work - Marjolein Oorsprong (PRACE aisbl) Philippe Segers (GENCI) (until 16:00) (Tâmega)
14:30 Opening & Welcome - Philippe Segers (GENCI)   (Tâmega)
14:40 Equality & Diversity in STEM: changing the culture - Inês Crespo (Roslin Institute)   (Tâmega)
15:00 The AdvCompBio Conference - Nataly Buslón Valdez (BSC)   (Tâmega)
15:20 Title to be confirmed - Alfredo Carpineti (IFL Science)   (Tâmega)
15:40 Shoe Shuffle Discussion   (Tâmega)
14:30
European Urgent Computing Workshop - Arnau Folch (Barcelona Supercomputing Center (BSC)) (until 16:00) (Corgo)
14:30 Welcome message   (Corgo)
14:40 HPC and HPDA Applications for Radiological Dispersion in the Atmosphere - Antonio Cervone (ENEA)   (Corgo)
15:00 HPC for Urgent Tsunami Computation - Steven Gibbons (NGI)   (Corgo)
15:20 Urgent Computing for Seismic Hazard Assessment: Progress and Challenges - Marta Pienkowska-Cote (ETH)   (Corgo)
15:40 Frontiers and Challenges in the Operational Forecast of Volcanic Ash - Arnau Folch (Barcelona Supercomputing Center (BSC)) Sara Barsotti (Icelandic MET Office)   (Corgo)
14:30
HPC, Big Data, IoT and AI future industry-driven collaborative strategic topics - Maria Perez (Universidad Politécnica de Madrid and BDVA) (until 16:00) (Minho & Lima)
14:30
PRACEdays20 Parallel track "Industry" - Lee Margetts (Chair of the PRACE IAC) (until 16:00) (Porto)
14:30 EPI common platform for a heterogeneous and energy-efficient European processor - Denis Dutoit (CEA)   (Porto)
14:50 High-Fidelity High-Performance Modelling of Renewable Energy Systems - Guilherme Nuno Vasconcelos Beleza Vaz (WavEC-Offshore Renewables)   (Porto)
15:10 Topology optimization of steel-box girders in cable supported bridges - Niels Aage (Technical University of Denmark)   (Porto)
15:30 Aeronautics Large-scale Pilot in Lexis: context, objectives and first outcomes - Donato Magarielli (GE AVIO SRL)   (Porto)
14:30
PRACEdays20 Scientific Parallel Track "Astrophysics" (until 16:00) (Douro Norte)
14:30 Multi-scale simulations of the formation of early cosmic structures and the reionization of the universe - Ilian Iliev (University of Sussex)   (Douro Norte)
14:50 Interplay of Turbulence and Reconnection for Particle Acceleration in Astrophysical Systems - Giovanni Lapenta (KU Leuven)   (Douro Norte)
15:10 Coding the Cosmos: A New Generation of Superstring Simulations - Carlos Martins (University of Porto)   (Douro Norte)
15:30 Energy Transfer across Boundary Layers in the Earth’s Magnetosphere - Takuma Nakamura (Austrian Academy of Sciences)   (Douro Norte)
14:30
PRACEdays20 Scientific Parallel Track "Energy / Renewable Energy" (until 16:00) (Douro Sul)
14:30 Turbulent/non-turbulent interfaces in Newtonian and viscoelastic fluids - Carlos Silva (Instituto Superior Técnico/University of Lisbon)   (Douro Sul)
14:50 Nanofluidic water transport for blue energy conversion - Gabriele Tocci (University of Zurich)   (Douro Sul)
15:10 Predictive computational approaches to complex excited state phenomena in functional materials - Sivan Refaely-Abramson (Weizmann Institute of Science)   (Douro Sul)
15:30 QMC for selective hydrogen production on platinum catalys - Philip Hoggan (Institut Pascal)   (Douro Sul)
15:45
Fundamentals of Accelerated Computing with CUDA C/C++ - Volker Weinberg (LRZ) (until 17:45) (Ariane 2)
15:45
Machine Learning with scikit-learn and Python - Georg Zitzlsberger ( IT4Innovations) (until 17:45) (Ariane 1)
16:00 --- Coffee ---
16:30
2nd European HPC Training Stakeholder Workshop (FocusCoE) & EuroHPC "Development of HPC Skills" (invitation only) (until 18:00) (Cavado)
16:30
European Urgent Computing Workshop - Arnau Folch (Barcelona Supercomputing Center (BSC)) (until 18:00) (Corgo)
16:30 Preparing HPC for Future Pandemic Virus Outbreaks - Victor Guallar (BSC)   (Corgo)
16:50 Extreme-Scale Computing for the Advanced Prediction of Weather Extremes - Peter Bauer (ECMWF)   (Corgo)
17:10 European Projects Panel Discussion About Urgent Computing - Arnau Folch (Barcelona Supercomputing Center (BSC)) Peter Bauer (ECMWF) Max Kontak (DLR) Thierry Goubier (CEA-LIST)   (Corgo)
17:30 Report and Recommendations   (Corgo)
16:30
Fenix: A novel approach to federated supercomputing e-infrastructures - Dirk Pleiter (FZJ) (until 18:00) (Tâmega)
16:30 Fenix infrastructure architecture and services - Dirk Pleiter (FZJ)   (Tâmega)
17:00 Fenix AAI - Michele Carpene (CINECA)   (Tâmega)
17:10 Access to Fenix resources - Cristiano Padrin (CINECA)   (Tâmega)
17:20 Fenix User Forum - Renata Giménez (BSC)   (Tâmega)
17:30 Discussion and questions - Jean-Philippe Nomine (CEA)   (Tâmega)
16:30
HPC, Big Data, IoT and AI future industry-driven collaborative strategic topics - Maria Perez (Universidad Politécnica de Madrid and BDVA) (until 18:00) ()
16:30
PRACEdays20 Industrial track and BoF - Lee Margetts (Chair of the PRACE IAC) (until 18:00) (Porto)
16:30 Industrial Successes in HPC and AI - Brendan McGinty (University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC))   (Porto)
16:50 SHAPE – Helping SMEs to get started with HPC - Chris Johnson (EPCC - The University of Edinburgh)   (Porto)
17:10 BoF "Industrial Engagement Special Interest Group" - Wahid Rofagha (PRACE aisbl)   (Porto)
16:30
PRACEdays20 Scientific Parallel Track "Astrophysics" (until 18:00) (Douro Norte)
16:30 First full global 6D hybrid-Vlasov simulation of the near-Earth space - Minna Palmroth (University Of Helsinki)   (Douro Norte)
16:50 The SPHINX simulations of the first billion years of galaxy evolution and cosmic reionisation - Joakim Rosdahl (Centre National de Recherche Scientifique)   (Douro Norte)
17:10 Obelisk - Radiation hydrodynamical simulation of the formation of a proto-cluster - Maxime Trebitsch (Max-Planck-Institut for Astronomy / Center for Astronomy of Heidelberg University)   (Douro Norte)
17:30 Surprises in three dimensional models of planet migration - Colin McNally (Queen Mary University of London)   (Douro Norte)
16:30
PRACEdays20 Scientific Parallel Track "Energy / Renewable Energy" (until 18:00) (Douro Sul)
16:30 Application of high performance computing for fusion research - Shimpei Futatani (Polytechnic University of Catalonia (Universitat Politècnica de Catalunya))   (Douro Sul)
16:50 ThermoHydraulics of Advanced Liquid MEtal Nuclear reactors - Lilla Koloszar (von Karman Institute for Fluid Dynamics)   (Douro Sul)
17:10 Energetic applications of Hydrophobic Nanopores: HPC and in silico design - Antonio Tinti (Sapienza University of Rome)   (Douro Sul)
17:30 Developing turbulence models for Large-eddy simulation of jet flows of viscoelastic fluids - Fernando Pinho (University of Porto)   (Douro Sul)
18:00 --- EuroHPC Summit Week Conference Dinner ---
12:30
PRACEdays20 Award Ceremony - Serge Bogaerts (PRACE) (until 13:00) (Porto)
13:00 --- Lunch ---
14:30
HPC3/ FocusCoE (invitation only) - Guy Lonsdale (until 16:00) (Tâmega)
14:30
User Forum Programme Commitee (invitation only) - Troels Haugbølle (Niels Bohr Institute Københavns Universitet) (until 16:00) (Sousa)
16:30
HPC3/ FocusCoE (invitation only) - Guy Lonsdale (SCAPOS) (until 18:00) (Tâmega)
16:30
User Forum Programme Commitee (invitation only) - Troels Haugbølle (Niels Bohr Institute Københavns Universitet) (until 18:00) (Sousa)