EuroHPC Summit Week 2021

Europe/Brussels
Digital

Digital

Description

The EuroHPC Summit Week (EHPCSW) 2021 will gather the main European HPC stakeholders from technology suppliers and HPC infrastructures to scientific and industrial HPC users in Europe. As in previous years, PRACE, the Partnership for Advanced Computing in Europe, organises the eighth edition of its Scientific and Industrial Conference (PRACEdays21) within the EHPCSW 2021. PRACEdays21 will bring together experts from academia and industry who will present their advancements in HPC-supported science and engineering. The EHPCSW 2021 will provide a great opportunity for the attendees to network.

The organisers of the EHPCSW 2021 are the Partnership for Advanced Computing in Europe (PRACE) and the European Technology Platform for High-Performance Computing (ETP4HPC). The European Commission (EC) will represent the EuroHPC Joint Undertaking (EuroHPC) in the organisation of the conference. The logistical organisation is supported by a local host: for the 2021 edition this will be Fundação para a Ciência e a Tecnologia - Computação Cientifica Nacional (FCT-FCCN).

Participation in the EuroHPC Summit Week 2021 including PRACEdays21 is free of charge and includes admission to all sessions, workshops, and tracks.

The registration is open:

Terms & Conditions.

 

 

    • 09:00 09:25
      Swapcard open for testing
    • 09:25 09:45
      EuroHPC Day: Welcome to EuroHPC Summit Week 2021
      Convener: Manuel Heitor (Minister for Science, Technology and Higher Education, Portuguese Government )
    • 09:45 09:55
      EuroHPC Day: Introduction to the EuroHPC Summit Week 2021
      Convener: Serge Bogaerts (PRACE aisbl, Chair of the EHPCSW 2021 OPC)
    • 09:55 10:00
      EuroHPC Day: Introduction
      Convener: Evangelos Floros (European Commission)
    • 10:00 10:15
      EuroHPC Day - Session 1: EuroHPC M+18: Viewpoint of the Participating States
      Convener: Herbert Zeisel (Chair of the EuroHPC JU Governing Board)
    • 10:15 10:30
      EuroHPC Day - Session 1: EuroHPC M+18: Viewpoint of the JU
      Convener: Anders Dam Jensen (EuroHPC Executive Director)
    • 10:30 10:40
      EuroHPC Day: EuroHPC M+18: Viewpoint of the JU
      Convener: Anders Dam Jensen (EuroHPC Executive Director)
    • 10:40 10:50
      EuroHPC Day: Advanced Computing Portugal 2030 - The Portuguese Network
      Convener: João Nuno Ferreira (General Coordinator of the National Scientific Computing unit of FCT)
    • 10:50 11:00
      EuroHPC Day: Advanced Computing Portugal 2030 - Presentation of the hosting centre for Deucalion, one of EuroHPC's petascale supercomputers
      Convener: Rui Oliveira (Director of Minho Advanced Computing Center (MACC))
    • 11:00 11:20
      EuroHPC Day - Session1: The European HPC Strategy
      Convener: Roberto Viola (Director General DG CNECT, European Commission )
    • 11:20 11:30
      EuroHPC Day: Q&A session LIVE
    • 11:30 12:00
      Break 30m
    • 12:00 12:05
      EuroHPC Infrastructure Activities: EuroHPC Infrastructure Pillar overview
      Convener: Evangelos Floros (EuroHPC JU)
    • 12:05 12:10
      EuroHPC Infrastructure Activities: LUMI Supercomputer
      Convener: Pekka Manninen (CSC)
    • 12:10 12:15
      EuroHPC Infrastructure Activities: Leonardo Supercomputer
      Convener: Mirko Cestari (CINECA)
    • 12:15 12:20
      EuroHPC Infrastructure Activities: MeluXina Supercomputer
      Convener: Valentin Plugaru (LuxProvide)
    • 12:20 12:25
      EuroHPC Infrastructure Activities: VEGA Supercomputer
      Convener: Dejan Valh (IZUM)
    • 12:25 12:30
      EuroHPC Infrastructure Activities: Karolina Supercomputer

      IT4I

      Convener: Branislav Jansík (IT4I)
    • 12:30 12:35
      EuroHPC Infrastructure Activities: PetaSC Supercomputer
      Convener: George Robev (PSB)
    • 12:35 12:40
      EuroHPC Infrastructure Activities: Deucalion Supercomputer
      Convener: Rui Oliveira (FCT)
    • 12:40 12:55
      EuroHPC Infrastructure Activities: EuroHPC Infrastructure Multianual Strategic Agenda
      Convener: Claus-Axel Müller (EuroHPC INFRAG Chair)
    • 12:55 13:00
      EuroHPC Infrastructure Activities: Q&A Live Session
    • 13:00 13:30
      Break 30m
    • 13:30 13:50
      EuroHPC R&I Activities: Overview on Research and Innovation activities
      Convener: Daniel Opalka (EuroHPC JU)
    • 13:50 14:10
      EuroCC, CASTIEL and FF4EuroHPC – Strengthening HPC In Europe
      Convener: Bastian Koller (HLRS)
    • 14:10 14:30
      DEEP-SEA: Software for Exascale Architectures
      Convener: Estela Suarez (FZ Jülich)
    • 14:30 15:00
      Networking Break 30m
    • 15:00 15:20
      EuroHPC Session on Access Policy: The Access Policy for the EuroHPC Supercomputers
      Convener: Evangelos Floros (EuroHPC JU)
    • 15:20 15:50
      EuroHPC Session on Access Policy: EuroHPC Access Policy Implementation
      Convener: Florian Berberich (PRACE aisbl)
    • 15:50 16:00
      EuroHPC Session on Access Policy: Q&A Live Session
    • 09:00 09:45
      Swapcard open for testing
    • 09:45 09:55
      Industry Day: Introduction by Industry Day
      Convener: Serge Bogaerts (PRACE)
    • 09:55 10:00
      Industry Day: Introduction by Industry day
      Convener: Lee Margetts (Chair of the PRACE IAC)
    • 10:00 10:30
      Industry Day: Computational Materials Chemistry: From Industrial Application to HPC
      Convener: Gienn Jones (Johnson Matthey)
    • 10:30 10:45
      Industry Day: Q&A Session Live (Computational Materials Chemistry: From Industrial Application to HPC)
      Convener: Glenn Jones (Johnson Matthey)
    • 10:45 11:15
      Industry Day: Industrial Keynote Big Science projects and their advances for the industry
      Convener: Mauro Gameiro (Principal Engineer at CRITICAL Software)
    • 11:15 11:30
      Industry Day: Q&A Session Live (Big Science projects and their advances for the industry)
      Convener: Mauro Gameiro (Principal Engineer at CRITICAL Software)
    • 11:30 12:00
      Break 30m
    • 12:00 12:10
      PRACEdays21 Parallel Track Industry: Introduction
      Convener: Lee Margetts (Chair of the PRACE IAC)
    • 12:10 12:20
      PRACEdays21 Parallel Track Industry: Topology optimization of steel-box girders in cable supported bridges
      Convener: Niels Aage (Technical University of Denmark)
    • 12:20 12:30
      PRACEdays21 Parallel Track Industry: SHAPE – Helping SMEs to get started with HPC
      Convener: Chris Johnson (EPCC - The University of Edinburgh)
    • 12:30 12:40
      PRACEdays21 Parallel Track Industry: Aeronautics Large-scale Pilot in Lexis: context, objectives and first outcomes
      Convener: Donato Magarielli (GE AVIO SRL)
    • 12:40 13:00
      PRACEdays21 Parallel Track Industry: Q&A Session Live
    • 13:00 13:30
      Break 30m
    • 13:30 13:40
      FocusCoE Sessions: FocusCoE welcome and introduction

      CoEs on the road to Exascale

      Chair/Moderator: TBC
      Tech Support: TBC

      Panel Members:
      Ivo Iliev, Bulgaria
      Goran Martinovic, Croatia
      Stelios Eritokritou, Cyprus
      Georg Zitzlsberger, Czechia
      Lauri Anton, Estonia
      Tamás Máray, Hungary
      Ilmars Slaidins, Latvia
      Mindaugus Mačernis, Lithuania
      Mariuz Sterzel, Poland
      Bogdan Stroe, Romania
      Miloslav Valčo, Slovakia
      Janez Povh, Slovenia

      Convener: Guy Lonsdale (SCAPOS)
    • 13:30 13:40
      PRACEdays21 Parallel Track Industry: Industrial Successes in HPC and AI
      Conveners: Brendan McGinty (University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC)) , Seid Korić (Technical Director of NCSA and Research Professor of The Grainger College of Engineering)
    • 13:30 13:35
      Quantum Computing: Introduction
      Convener: Gustav Kalbe (Head of Unit of HPC and Quantum Technology at the European Commission (CNECT-C2))
    • 13:35 13:45
      Quantum Computing: PASQAL
      Convener: Georges-Olivier Reymond (CEO at PASQAL)
    • 13:40 14:30
      FocusCoE Sessions: Preparing European Applications for the Exascale Era - Successes and Perspectives from the HPC Centres of Excellence
      Convener: Edouard Audit (CEA & EoCoE)
    • 13:40 13:50
      PRACEdays21 Parallel Track Industry: PRACE for Industry
      Convener: Wahid Rofagha (PRACE aisbl)
    • 13:45 13:55
      Quantum Computing: AQT
      Convener: Thomas Monz (CEO at AQT)
    • 13:50 14:30
      PRACEdays21 Parallel Track Industry: Q&A Session Live
    • 13:55 14:05
      Quantum Computing: IMEC
      Convener: Iuliana Radu (Director of Quantum and Exploratory Computing at IMEC)
    • 14:05 14:15
      Quantum Computing: Airbus
      Convener: Thierry Botter (Head of Airbus Blue Sky and Deputy-Head of Central Research & Technology at Airbus)
    • 14:15 14:30
      Quantum Computing: Q&A Session Live

      Chair/Moderator: TBC
      Tech Support: TBC

    • 14:30 15:00
      Networking Break 30m
    • 15:00 15:10
      BDVA

      HPC, Big Data, IoT and AI future industry-driven collaborative strategic topics

      Maria Pérez, UPM
      Introduction and objectives

      Maria Pérez, UPM
      Presentation paper results from the workshops in 2020

      Mattia Trino, BDVA/DAIRO
      Opening of the Mural interactive session for participants

      Conveners: Maria Perez (Universidad Politécnica de Madrid and BDVA) , Mattia Trino (BDVA/DAIRO)
    • 15:00 15:55
      FocusCoE Sessions: anel Discussion LIVE Applications Support in EuroHPC - Status and Future: Centres of Excellence in Context

      CoEs on the road to Exascale

      Panel Moderator:
      Erwin Laure, MPCDF & BioExcel, NOMAD

      Conveners: Bastian Koller (HLRS) , Daniel Opalka (EuroHPC JU) , Edouard Audit (CEA & EoCoE) , Elisa Molinari (University of Modena and Reggio Emilia) , Joost Vandevondele (ETH Zürich) , Juan Pelegrin (European Commission) , Sinead Ryan (Trinity College Dublin)
    • 15:00 15:10
      Industry Day: Introduction

      EuroHPC Workshop on Industrial User Needs

      Conveners: Daniel Verwaerde (co-Chair INFRAG Industrial Working Group) , Zoe Cournia (co-Chair INFRAG Industrial Working Group)
    • 15:10 15:50
      BDVA

      DeepHealth - Mónica Caballero, Everis
      CYBELE - Sophia Karagiorgou, Ubitech
      LEXIS - Jan Martinovič, IT4Innovations
      Evolve - Jean-Thomas Acquaviva, DDN
      IoTwins - Paolo Bellavista, UNIBO
      INFINITECH - Ernesto Troiano, GFT

      Conveners: Ernesto Troiano (GFT) , Jan Martinovič (IT4Innovations) , Jean-Thomas Acquaviva (DDN) , Mónica Caballero (Everis) , Paolo Bellavista (UNIBO) , Sophia Karagiorgou (Ubitech)
    • 15:10 15:20
      Industry Day: EuroCC/ F4EuroHPC: Support for industry and SMEs

      EuroHPC Workshop on Industrial User Needs

      Convener: Bastian Koller (EuroCC, CASTIEL and FF4EuroHPC)
    • 15:20 15:30
      Industry Day: EuroHPC - User Perspective from the Aerospace Industry

      EuroHPC Workshop on Industrial User Needs

      Convener: Mattias Sillén (Program Manager Gripen, Saab Aeronautics)
    • 15:30 15:40
      Industry Day: HPC Usage at an ISV from the Pharma Industry

      EuroHPC Workshop on Industrial User Needs

      Convener: Gunther Stahl (Senior Applications Scientist, Openeye Scientific Software)
    • 15:40 15:50
      Industry Day: EuroHPC – Perspectives from Industry and SMEs

      EuroHPC Workshop on Industrial User Needs

      Convener: Fredrik Dahlgren (Head of Device Research at Ericsson Research)
    • 15:50 16:00
      BDVA: Outcomes and closing remarks
      Convener: Maria Perez (Universidad Politécnica de Madrid and BDVA)
    • 15:50 16:00
      Industry Day: Q&A Session LIVE

      EuroHPC Workshop on Industrial User Needs

    • 15:55 16:00
      FocusCoE Sessions: Warp-up and farewell

      CoEs on the road to Exascale

      Convener: Guy Lonsdale (SCAPOS)
    • 16:00 17:00
      Poster Session: All 25 Posters viewable - One break-out room per poster

      Chair/Moderator: TBC
      Tech Support: TBC

      Poster Session
    • 09:00 09:45
      Swapcard open for testing
    • 09:45 09:55
      COVID-19 Day: Introduction by COVID-19 Day
      Convener: Serge Bogaerts (PRACE)
    • 09:55 10:00
      COVID-19 Day: Introduction by COVID-19 day
      Convener: Matej Proprotnik (National Institute of Chemistry/University of Ljubljana)
    • 10:00 10:30
      COVID-19 Day: Functional role of the glycan shield in the activation of the SARS-CoV-2 S protein
      Convener: Elisa Fadda
    • 10:30 10:45
      COVID-19 Day: Q&A Session Live Functional role of the glycan shield in the activation of the SARS-CoV-2 S protein
      Convener: Elisa Fadda
    • 10:45 11:15
      COVID-19 Day: COVID-19 / Diversity keynote
      Conveners: Lea Lønsted (Mercer) , Lucye Prover (Mercer)
    • 11:15 11:30
      COVID-19 Day: Q&A Session Live (COVID-19/Diversity Keynote)
    • 11:30 12:00
      Break 30m
    • 12:00 12:15
      COVID-19 Day PRACEdays21 Scientific Parallel Track COVID-19: Lessons learnt from urgent computing in Europe

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Luigi del Debbio ( )
    • 12:00 12:10
      ChEESE CoE European Urgent Computing Workshop: Welcome

      European Urgent Computing Workshop

      Convener: Arnau Folch (Barcelona Supercomputing Center (BSC))
    • 12:10 12:35
      ChEESE CoE European Urgent Computing Workshop: Urgent Computing Applications for Radiological Dispersion in the Atmosphere

      European Urgent Computing Workshop

      Convener: Antonio Cervone (Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development)
    • 12:15 12:30
      COVID-19 Day PRACEdays21 Scientific Parallel Track COVID-19: Targeting the interface of the COVID-19 spike protein with the ACE2 receptor

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Francesco Luigi Gervasio (University College London)
    • 12:30 12:45
      COVID-19 Day PRACEdays21 Scientific Parallel Track COVID-19: DyCoVin - Interactions and dynamics of SARS-CoV 2 spike-heparin complex

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Rebecca Wade (Heidelberg University)
    • 12:35 12:55
      ChEESE CoE European Urgent Computing Workshop: HPC for Urgent Tsunami Computation

      European Urgent Computing Workshop

      Convener: Steven Gibbons (NGI)
    • 12:45 13:00
      COVID-19 Day PRACEdays21 Scientific Parallel Track COVID-19: Exploring Covid19 Infectious Mechanisms and Host Selection Process

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Vito Genna (Institute for Research in Biomedicine (IRB Barcelona))
    • 12:55 13:20
      ChEESE CoE European Urgent Computing Workshop:Urgent Computing for Seismic Hazard Assessment: Progress and Challenges

      European Urgent Computing Workshop

      Convener: Marta Pienkowska-Cote (ETH)
    • 13:00 13:30
      Break 30m
    • 13:20 13:45
      Break 25m
    • 13:30 13:45
      COVID-19 Day PRACEdays21 Scientific Parallel Track COVID-19: Evaporation and dispersion dynamics of respiratory droplets under different environmental conditions

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Gaetano Sardina (Mechanics and Maritime Sciences, Chalmers University of Technology, Sweden)
    • 13:45 14:00
      COVID-19 Day PRACEdays21 Scientific Parallel Track COVID-19: Epitope vaccines based on the dynamics of mutated SARS-CoV-2 proteins at all atom resolution

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Evangelos Daskalakis (Department of Chemical Engineering, Cyprus University of Technology)
    • 13:45 14:10
      ChEESE CoE European Urgent Computing Workshop: Frontiers and Challenges in the Operational Forecast of Volcanic Ash
      Conveners: Sara Barsotti (Icelandic MET Office) , Arnau Folch (Barcelona Supercomputing Center (BSC))
    • 14:00 14:15
      COVID-19 Day PRACEdays21 Scientific Parallel Track COVID-19: CardioVascular-COVID

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Jazmin Aguado Sierra (Barcelona Supercomputing Center)
    • 14:10 14:35
      ChEESE CoE European Urgent Computing Workshop: Extreme-Scale Computing for the Advanced Prediction of Weather Extremes

      European Urgent Computing Workshop

      Convener: Tiago Quintino
    • 14:15 14:30
      COVID-19 Day PRACEdays21 Scientific Parallel Track COVID-19: CFDforCOVID

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Florent Duchaine (CERFACS)
    • 14:30 15:00
      Networking Break 30m
    • 14:35 15:00
      ChEESE CoE European Urgent Computing Workshop: Panel Discussion & Q&A Live

      European Urgent Computing Workshop

      Conveners: Andreas Grendt (German Aerospace Center - VESTEC) , Josep de la Puente (Barcelona Supercomputing Center - ChEESE) , Thierry Goubier (Laboratory for Integration of Systems and Technology - LEXIS) , Tiago Quintino (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts - ESiWACE)
    • 15:00 15:05
      Diversity Session: Introduction by Diversity Session

      Bring your authentic self to work Diversity

      Conveners: Marjolein Oorsprong (PRACE aisbl) , Mr Philippe Segers (GENCI)
    • 15:00 15:03
      MaX CoE Workshop: Welcome

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Andrea Ferretti (CNR Nano)
    • 15:03 15:11
      Max CoE Workshop: Materials design at the intersection of high-throughput and high-performance-computing

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Nicola Marzari (EPFL)
    • 15:05 15:15
      Diversity Session: The inclusion, with participation, is on of the best indicators for the health of your society/enterprise

      Bring your authentic self to work Diversity

      Convener: Rui Coimbras (EDF)
    • 15:11 15:19
      MaX CoE Workshop: Challenges and success towards the exascale:  the perspective of Quantum ESPRESSO, a large community code

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Stefano Baroni (SISSA)
    • 15:15 15:25
      Diversity Session: Equality & Diversity in STEM: changing the culture

      Bring your authentic self to work Diversity

      Convener: Inês Crespo (Roslin Institute)
    • 15:19 15:27
      MaX CoE Workshop: Software engineering towards exascale: domain specific libraries, communication optimality, and machine learning

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Joost VandeVondele (ETH Zürich)
    • 15:25 15:35
      Diversity Session: Advances in Computational Biology: All-Women Speaker

      Bring your authentic self to work Diversity

      Convener: Nataly Buslón Valdez (BSC)
    • 15:27 15:35
      MaX CoE Workshop: Accelerating GW and many-body perturbation theory using GPUs: yambo hunting for excitonic insulators

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Daniele Varsano (CNR-Nano)
    • 15:35 15:45
      Diversity Session: Being LGBTQ+ In STEM

      Bring your authentic self to work Diversity

      Convener: Mr Alfredo Carpineti (IFL Science)
    • 15:35 15:43
      MaX CoE Workshop: Parallelization and optimization of the FLEUR code: new possibilities for all-electron Density Functional Theory

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Uliana Alekseeva (FZ Jülich)
    • 15:43 15:51
      MaX CoE Workshop: HPC-enabled very large scale quantum simulations in materials with SIESTA

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Pablo Ordejón (ICN2)
    • 15:45 16:00
      Diversity session: Soufiane El Amrani, Inclusion Europe
      Convener: Soufiane El Amrani ( )
    • 15:51 16:00
      MaX CoE Workshop: Q&A Session Live

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

    • 16:00 16:15
      Diversity Session: Q&A Session Live

      Bring your authentic self to work Diversity

    • 16:00 17:00
      Poster Session: All 25 Posters viewable - One break-out room per poster

      Chair/Moderator: TBC
      Tech Support: TBC

      Poster Session
    • 16:15 17:00
      Poster Session: All 25 Posters viewable - One break-out room per poster

      Chair/Moderator: TBC
      Tech Support: TBC

      Poster Session
    • 09:00 09:45
      Swapcard open for testing
    • 09:45 09:55
      Science Day: Introduction by Science Day
      Convener: Serge Bogaerts (PRACE)
    • 09:55 10:00
      Science Day: Introduction by Science Day
      Convener: Laura Grigori (INRIA)
    • 10:00 10:30
      Science Day: Computing Challenges in High Energy Physics and High Performance Computing

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Maria Girone (CERN)
    • 10:30 10:45
      Science Day: Q&A Session Live (Computing Challenges in High Energy Physics and High Performance Computing)
      Convener: Maria Girone (CERN)
    • 10:45 11:15
      Science Day: AI for improving HPC efficiency and energy footprint

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Michela Milano (UNIBO)
    • 11:15 11:30
      Science Day: Q&A Session Live (AI for improving HPC efficiency and energy footprint)
      Convener: Mrs Michela Milano (UNIBO)
    • 11:30 12:00
      Break 30m
    • 12:00 12:05
      Science Day: Introduction by Science Day Green HPC session

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Pedro Alberto (University of Coimbra)
    • 12:05 12:20
      Science Day: Sustainable HPC Data Center ecosystem in Kajaani

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Jukka-Pekka Partanen (Director of Datacenter Program)
    • 12:20 12:35
      Science Day: HW/SW co-design for Energy Efficiency and Performance: Charting the Path towards Exascale Computing

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Conveners: Benedetta Mazzoni (Università of Bologna) , Daniele Cesarini (HPC Specialist, CINECA) , Fabrizio Magugliani (E4)
    • 12:35 12:50
      Science Day: Numerical precision: just what’s needed

      Computational Materials Design at the Exascale: porting community codes, challenges and success cases

      Convener: Fabienne Jézéquel (Laboratoire LIP6, Sorbonne Université)
    • 12:50 13:00
      Science Day: Q&A Session Live
    • 13:00 13:30
      Break 30m
    • 13:30 13:35
      PRACEdays21 Astrophysics: Introduction by PRACEdays21 Scientific Parallel Track Astrophysics
      Convener: Troels Haugbølle (Niels Bohr Institute Københavns Universitet)
    • 13:30 13:35
      PRACEdays21 Energy / Renewable Energy: Introduction by PRACEdays21 Scientific Parallel Track Energy / Renewable Energy
      Convener: Marina Becoulet (Atomic Energy Commission (ACE))
    • 13:30 13:35
      PRACEdays21 Other domains: Intrudoction by PRACEdays21 Scientific Parallel Track Other domains

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Nuria López (ICIQ)
    • 13:35 13:50
      PRACEdays21 Astrophysics: Coding the Cosmos: A New Generation of Superstring Simulations

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Carlos Martins (University of Porto)
    • 13:35 13:50
      PRACEdays21 Energy / Renewable Energy: Energetic applications of Hydrophobic Nanopores: HPC and in silico design

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Antonio Tinti (Sapienza University of Rome)
    • 13:35 13:50
      PRACEdays21 Other domains: Chasing new particles with GAMBIT and HPC

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Anders Kvellestad (University of Oslo)
    • 13:50 14:05
      PRACEdays21 Astrophysics: Massively-parallel simulations of pulsar and black hole magnetospheres

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Fabio Cruz ( Instituto de Plasmas e Fusão Nuclear, Instituto Superior Técnico, Universidade de Lisboa, Portugal)
    • 13:50 14:05
      PRACEdays21 Energy / Renewable Energy: Application of high performance computing for fusion research

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Shimpei Futatani (Polytechnic University of Catalonia (Universitat Politècnica de Catalunya))
    • 13:50 14:05
      PRACEdays21 Other domains: The Chaotic Life of Mayonnaise

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Ivan Girotto (The Abus Salam, International Centre for Theoretical Physics)
    • 14:05 14:20
      PRACEdays21 Astrophysics: Multi−scale simulations of the formation of early cosmic structures and the reionization of the universe

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Ilian Iliev (University of Sussex)
    • 14:05 14:20
      PRACEdays21 Energy / Renewable Energy: Ionic and water transport in nanofluidics for blue energy conversion from ab initio methods

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Gabriele Tocci (University of Zurich)
    • 14:05 14:20
      PRACEdays21 Other domains: 3D Blood Flow for the Virtual Human with HemeLB: Steps Towards the Exascale

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Jon McCullough (University College London)
    • 14:20 14:35
      PRACEdays21 Astrophysics: The SPHINX simulations of the first billion years of galaxy evolution and cosmic reionization

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Joakim Rosdahl (Centre National de Recherche Scientifique)
    • 14:20 14:35
      PRACEdays21 Energy / Renewable Energy: Numerical simulation of liquid metal pool-type reactors

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Lilla Koloszar (von Karman Institute for Fluid Dynamics)
    • 14:20 14:35
      PRACEdays21 Other domains: Inclusion of explicit tidal motions in ocean simulations of the North Atlantic at unprecedently high resolution

      10 minutes per talk + 5 minutes Live Q&A

      Convener: Laurent Brodeau (Ocean Next)
    • 14:35 15:00
      Networking Break 25m
    • 15:00 15:15
      PRACEdays21 Astrophysics: Turbulent Energy Transfer across Boundary Layers in the Earth’s Magnetosphere

      10 minutes per talk + 5 minutes Q&A

      Convener: Takuma Nakamura (Austrian Academy of Sciences)
    • 15:00 15:15
      PRACEdays21 Energy / Renewable Energy: Predictive computational approaches to complex excited state phenomena in functional materials

      10 minutes per talk + 5 minutes Q&A

      Convener: Sivan Refaely-Abramson (Weizmann Institute of Science)
    • 15:00 15:15
      PRACEdays21 Other domains: Molecular simulations of cellular membranes: coming of age?

      10 minutes per talk + 5 minutes Q&A

      Convener: Stefano Vanni (University of Fribourg)
    • 15:15 15:30
      PRACEdays21 Astrophysics: Interplay of Turbulence and Reconnection for Particle Acceleration in Astrophysical Systems

      10 minutes per talk + 5 minutes Q&A

      Convener: Giovanni Lapenta (KU Leuven)
    • 15:15 15:30
      PRACEdays21 Energy / Renewable Energy: QMC for selective hydrogen production on platinum catalys

      10 minutes per talk + 5 minutes Q&A

      Convener: Philip Hoggan (Institut Pascal)
    • 15:15 15:25
      PRACEdays21 Other domains: HPC challenges of running large ensemble simulations in a Tier-0 machine to model global dust mineralogy

      10 minutes per talk + 5 minutes Q&A

      Convener: Francesca Macchia (Barcelona Supercomputing Center (BSC))
    • 15:25 16:00
      PRACEdays21 Other domains: Q&A Session Live
    • 15:30 15:45
      PRACEdays21 Astrophysics: Magnetic energy dissipation in weakly ionised plasma turbulence

      10 minutes per talk + 5 minutes Q&A

      Convener: Turlough Downes (Astrophysics, School of Mathematical Sciences, Dublin City University, Ireland)
    • 15:30 15:45
      PRACEdays21 Energy / Renewable Energy: EERA transveral Joint Programme Digitalization for Energy

      10 minutes per talk + 5 minutes Q&A

      Convener: Rafael Mayo-Garcia (CIEMAT)
    • 15:45 16:00
      PRACEdays21 Astrophysics: Obelisk - Radiation hydrodynamical simulation of the formation of a proto-cluster

      10 minutes per talk + 5 minutes Q&A

      Convener: Maxime Trebitsch (Max-Planck-Institut for Astronomy / Center for Astronomy of Heidelberg University)
    • 15:45 16:00
      PRACEdays21 Energy / Renewable Energy: Q&A Session Live
    • 09:00 09:45
      Swapcard open for testing
    • 09:45 09:55
      Ecosystem Day: Introduction by Ecosystem Day
      Convener: Serge Bogaerts (PRACE)
    • 09:55 10:00
      Ecosystem Day: Introduction by Ecosystem Day
      Convener: Florian Berberich (PRACE aisbl)
    • 10:00 11:30
      Ecosystem Day: Will HPC, AI, and Data Science be the same in 10 years’ time?
      Conveners: Céline Merlet (CNRS researcher -Université Paul Sabatier ) , Joost Vandevondele (ETH Zürich) , Maria Girone (CERN) , Maria Perez (Universidad Politécnica de Madrid and BDVA) , Mark Asch (BDEC representative) , Mauro Gameiro (Principal Engineer at CRITICAL Software)
    • 11:30 12:00
      Break 30m
    • 12:00 12:30
      Ecosystem Day: PRACE Ada Lovelace Award 2020 Exploiting exascale computing to unravel multi-physics and multi-scale earthquake dynamics and seismic wave propagation
      Convener: Alice-Agnes Gabriel ( Department of Earth and Environmental Sciences Geophysics, Ludwig-Maximilians-University of Munich (LMU))
    • 12:30 12:55
      Ecosystem Day: PRACE Ada Lovelace Award 2021

      Multi-scale models and HPC for a better understanding and performance prediction of electrochemical energy storage systems

      Convener: Céline Merlet (CNRS Researcher, CIRIMAT Laboratory – Université Paul Sabatier)
    • 12:55 13:00
      Ecosystem Day: Live Q&A (PRACE Ada Lovelace Award 2021)
      Convener: Céline Merlet (CNRS Researcher, CIRIMAT Laboratory – Université Paul Sabatier)
    • 13:00 13:30
      Break 30m
    • 13:00 13:30
      Break 30m
    • 13:00 13:15
      Ecosystem Day: EXDCI Overview
      Convener: François Bodin (UR1)
    • 13:15 13:32
      Ecosystem Day: Lessons learned from EXDCI and BDEC
      Convener: Mark Asch (BDEC representative)
    • 13:30 13:50
      Ecosystem Day: Presentation of the PRACE Peer Review Process

      PRACE User Forum Open Session

      Conveners: Catarina Simões (Peer Review Office) , Klara Meštrović (Peer Review Officer, PRACE aisbl)
    • 13:30 13:40
      FocusCoE Session: Welcome, HPC Education and Training – Landscape and Perspectives of EU13 Member States
      Convener: Simon Wong (Irish Centre for High-End Computing (ICHEC))
    • 13:32 13:45
      Ecosystem Day: Q&A Session LIVE
    • 13:40 14:30
      FocusCoE Sessions: Welcome, HPC Education and Training – Landscape and Perspectives of EU13 Member States

      CoEs on the road to Exascale

      Chair/Moderator: TBC
      Tech Support: TBC

      Panel Members:
      Ivo Iliev, Bulgaria
      Goran Martinovic, Croatia
      Stelios Eritokritou, Cyprus
      Georg Zitzlsberger, Czechia
      Lauri Anton, Estonia
      Tamás Máray, Hungary
      Ilmars Slaidins, Latvia
      Mindaugus Mačernis, Lithuania
      Mariuz Sterzel, Poland
      Bogdan Stroe, Romania
      Miloslav Valčo, Slovakia
      Janez Povh, Slovenia

      Convener: Simon Wong (Irish Centre for High-End Computing (ICHEC))
    • 13:45 14:10
      Ecosystem Day: The TransContinuum Initiative-from concept to action
      Convener: Michael Malms (ETP4HPC)
    • 13:50 14:10
      Ecosystem Day: User Forum presentation
      Convener: Troels Haugbølle (Niels Bohr Institute Københavns Universitet)
    • 14:10 14:30
      Ecosystem Day: Q&A Session & Panel Discussion

      Klara Meštrović, PRACE aisbl
      Catarina Simões, PRACE aisbl
      Florian Berberich, PRACE aisbl
      Maria Teresa Parra Santos, University of Valladolid
      Turlough Downes, Dublin City University
      Marc Baaden, CNRS
      Derek Groen, Brunel University London

      Conveners: Catarina Simões (Peer Review Office) , Derek Groen (Brunel University London) , Florian Berberich (PRACE aisbl) , Klara Meštrović (Peer Review Officer, PRACE aisbl) , Marc Baaden (CNRS) , Maria Teresa Parra Santos (University of Valladolid) , Turlough Downes (Astrophysics, School of Mathematical Sciences, Dublin City University, Ireland)
    • 14:10 14:35
      Ecosystem Day: Urban Air Pollution", a Digital Twin use case spanning the entire digital continuum
      Convener: Uwe Iben (BOSCH)
    • 14:30 15:00
      Networking break 30m
    • 14:30 15:00
      Networking break 30m
    • 14:35 14:55
      Ecosystem Day: The role of EU-MATHS IN, one of the TCI partners: role, mission and contributions
      Convener: Zoltan Horvath (EU MATHS IN)
    • 14:55 15:10
      Ecosystem Day: Ecosystem Day: Q&A Session Live
    • 15:00 15:15
      Ecosystem Day: EOSC (European Open Science Cloud)

      PRACE User Forum Open Session

      Convener: John Womersley (EOSC)
    • 15:00 15:55
      FocusCoE Sessions: Panel Discussion LIVE Perspectives from EU13 Member States

      CoEs on the road to Exascale

      Chair/Moderator: TBC
      Tech Support: TBC

      Panel Members:
      Ivo Iliev, Bulgaria
      Goran Martinovic, Croatia
      Stelios Eritokritou, Cyprus
      Georg Zitzlsberger, Czechia
      Lauri Anton, Estonia
      Tamás Máray, Hungary
      Ilmars Slaidins, Latvia
      Mindaugus Mačernis, Lithuania
      Mariuz Sterzel, Poland
      Bogdan Stroe, Romania
      Miloslav Valčo, Slovakia
      Janez Povh, Slovenia

      Convener: Simon Wong (Irish Centre for High-End Computing (ICHEC))
    • 15:10 15:30
      Break 20m
    • 15:15 15:30
      Ecosystem Day: European HPC ecosystem
      Convener: Florian Berberich (PRACE aisbl)
    • 15:30 15:43
      Ecosystem Day: Delivering HPC in a sustainable manner
      Convener: Maike Gilliot (Teratec)
    • 15:30 15:45
      Ecosystem Day: The HPC in Europe Portal
      Convener: Oriol Pineda (BSC)
    • 15:43 16:00
      Ecosystem Day: Q&A Session LIVE
    • 15:45 16:00
      Ecosystem Day: Q&A Session LIVE
    • 15:55 16:00
      FocusCoE Session: Wrap-up and Farewell
      Convener: Simon Wong (Irish Centre for High-End Computing (ICHEC))