EuroHPC Summit Week 2019

from Monday, 13 May 2019 (08:00) to Friday, 17 May 2019 (18:00)
Poznan

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
13 May 2019
14 May 2019
15 May 2019
16 May 2019
17 May 2019
AM
09:00
PRACE Scientific Steering Committee -Dr Núria López (ICIQ) (until 10:30) (Room B)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
PRACE Scientific Steering Committee -Dr Núria López (ICIQ) (until 13:00) (Room B)
08:30
Opening & Welcome - Janne Ignatius (CSC) (until 09:45) (Room H+G)
08:30 Opening & Welcome - Serge Bogaerts (PRACE)   (Room H+G)
08:35 Opening & Welcome - Norbert Meyer (PSNC)   (Room H+G)
08:45 Opening & Welcome - Thomas Lippert   (Room H+G)
09:15
EuroHPC Joint Undertaking – State of Play and Next Steps - Janne Ignatius (CSC) (until 09:45) (Room H+G)
09:45
GÉANT (until 10:15) (Room H+G - Plenary)
09:45 GÉANT: Why NRENs are essential for a successful EuroHPC - Erik Huizer   (Room H+G - Plenary)
10:15 --- Group Photo ---
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Plenary - Jean-Pierre Panziera (ETP4HPC) (until 12:30) (H + G - Plenary)
11:00 Challenges of First Principle Modelling and Role of HPC in Magnetic Fusion - Marina Becoulet (CEA)   (H + G - Plenary)
11:45 Water Resource Modelling - Prof. Julien Harou   (H + G - Plenary)
08:30
Plenary - Mark Asch (CNRS) (until 10:30) (Room H+G - Plenary)
08:30 Convergence of Big Data and HPC - David Keyes (KAUST)   (Room H+G - Plenary)
09:00 Workflows for continuum computing platforms (from edge to HP computing) - Rosa M. Badia (BSC)   (Room H+G - Plenary)
09:30 How the 4 major regions will implement this HPC-Data-Edge cyber-infrastructures   (Room H+G - Plenary)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
Topical Talk - Debora Sijacki (until 11:30) (Room H+G)
11:30
PRACEdays User Forum Open Session - Troels Haugbølle (Niels Bohr Institute Københavns Universitet) (until 13:00) (H+G - Plenary)
11:30 Presentation of the Peer Review Process   (H+G - Plenary)
08:30
Plenary - Núria López (until 10:30) (Room H+G)
08:30 In Memoriam - Dimitri Komatitsch - Vadim Monteiller   (Room H+G)
09:15 Modeling and simulation issues at EDF enabling energy challenges - Ange Caruso (EDF)   (Room H+G)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
PRACEdays Panel Discussion - Serge Bogaerts (PRACE) (until 12:30) (Room H+G)
08:30
Preparation of the SRA - Michael Malms (until 10:30) (Room A)
09:00
PRACE-6IP Management Board Meeting (until 10:30) (Room 0.26 (A+B+C))
10:30 --- Coffee Break ---
11:00
PRACE-6IP Management Board Meeting (until 13:00) (Room 0.26 (A+B+C))
11:00
Preparation of the SRA (until 14:00) (Room A)
PM
13:00 --- Lunch Break ---
14:30
EuroHPC Research and Innovation Advisory Group (RIAG) - Jean-Pierre Panziera (ETP4HPC) (until 16:30) (Room E)
14:30
PRACE Scientific Steering Committee -Dr Núria López (ICIQ) (until 15:00) (Room B)
15:00
Joint Meeting of the EuroHPC INFRAG Group + PRACE SSC -Dr Claus Axel Müller (Gauss Centre for Supercomputing) (until 16:30) (Room B)
16:30 --- Coffee Break ---
17:00
EuroHPC INFRAG Group -Dr Claus Axel Müller (Gauss Centre for Supercomputing) (until 19:00) (Room B)
17:00
EuroHPC Research and Innovation Advisory Group (RIAG) - Jean-Pierre Panziera (ETP4HPC) (until 19:00) (Room E)
17:00
FocusCoE General Assembly -Mr Guy Lonsdale (Scapos) (until 19:00) (Room B)
12:30
Presentation of the Scientific Case for Computing in Europe 2018-2026 (until 13:00) (H + G - Plenary)
13:00
Lunch (until 14:30) (Foyer)
14:30
Equality and Diversity in HPC - Debora Testi (CINECA) (until 16:30) (Room A)
14:30 HPC resources access and equality: some data - Debora Testi (CINECA)   (Room A)
14:45 Women in STEM an academic perspective - Núria López (ICIQ)   (Room A)
15:00 Improving equality and diversity through policies, practices, action plans and culture - Lee Margetts (University of Manchester, UK)   (Room A)
15:15 How BSC is facing the challenge of the gender issue - Rosa M. Badia (BSC)   (Room A)
15:30 HPC: Challenge Accepted. - Julita Inca (EPCC)   (Room A)
14:30
EuroHPC BoF - Evangelos Floros (EC) (until 16:30) (Room H+G)
14:30
HPC Ecosystem Summit -Dr Florian Berberich (JSC) (until 17:00) (Room B)
14:30
PRACEdays Scientific Track 1 - Matej Praprotnik (Laboratory for Molecular Modeling/Theory Department, National Institute of Chemistry) (until 16:30) (Room E)
14:30 Investigating supersymmetry with GAMBIT - Anders Kvellestad (Imperial College London)   (Room E)
15:00 Status of non-supersymmetric dark matter theories with GAMBIT - Pat Scott (Imperial College London)   (Room E)
15:30 Revealing the complex flows around young planets - Colin McNally (Queen Mary University of London)   (Room E)
16:00 Multi-scale Reionization - Michele Bianco (University of Sussex)   (Room E)
14:30
PRACEdays Scientific Track 2 -Dr Núria López (until 16:30) (Room F)
14:30 DNA Structure and Dynamics: Two Successful Stories using HPC - Pablo D. Dans Puiggròs (IRB Barcelona, Spain)   (Room F)
15:00 Conformational and transport properties of small circular DNA molecules in dilute solution: A detailed molecular dynamics simulation study - Terpsichori Alexiou (University of Patras & FORTH/ICEHT)   (Room F)
15:30 Molecular dynamics simulation of complex systems - Armen Poghosyan (The International Scientific-Educational Center of NAS RA)   (Room F)
16:00 Chemical properties emerging from structural disorder - Giovanni La Penna (National research council of Italy)   (Room F)
16:30 --- Coffee Break ---
17:00
Equality and Diversity in HPC - Debora Testi (CINECA) (until 19:00) (Room A)
17:00 Inputs from audience and open discussion with the panel   (Room A)
17:00
EuroHPC BoF - Evangelos Floros (EC) (until 18:00) (Room H+G)
17:00
PRACEdays Scientific Track 3 - Luke Drury (DIAS) (until 19:00) (Room E)
17:00 Making global coupled 15km climate simulations possible - Miguel Castrillo (Barcelona Supercomputing Center)   (Room E)
17:30 Towards HPC-based shallow flow simulations for Various Problems - Bobby Minola Ginting (Technical University of Munich)   (Room E)
18:00 Supporting the research lifecycle of GEO-Geohazard Supersites and Natural Laboratories initiative through HPC and research objects - Raul Palma (Poznań Supercomputing and Networking Center)   (Room E)
18:30 Monitoring dust orientation - Alexandra Tsekeri (National Observatory of Athens)   (Room E)
17:00
PRACEdays Scientific Track 4 - Matej Praprotnik (Laboratory for Molecular Modeling/Theory Department, National Institute of Chemistry) (until 19:00) (Room F)
17:00 Modelling mechanism of reactions and active sites in heterogeneous catalysis, looking for reactivity indicators in supported ziegler-natta nano-systems - Maddalena D'Amore (University of Turin)   (Room F)
17:30 Silica for drug-delivery: when simulation can complement experiment - Massimo Delle Piane (University of Bremen, Germany)   (Room F)
18:00 Shear rheology of polymer melts and nanocomposites via nonequilibrium molecular dynamics simulations - Dimitrios Tsalikis (University of Patras)   (Room F)
18:30 The peptide bond condensation reaction at the air/water interface catalyzed by the “salt of the life” - Flavio Siro Brigiano (University of Evry Val D'Essonne, University of Paris Saclay)   (Room F)
18:00
Pitch your scientific work! - Xavier Salazar (BSC) (until 19:00) (Room C)
19:00
EuroHPC Summit Week Networking Reception & PRACEdays Poster Session (until 22:00) ( Poster panels in Foyer & Terrace)
13:00
Lunch (until 14:30) (Foyer)
14:30
Centres of Competence (until 16:30) (Room C)
14:30
EuroHPC Mini-Symposium - Co-Design Workshop - Andrea Feltrin (until 16:30) (Room H+G - Plenary)
14:30
PRACEdays Industrial Track - Lee Margetts (University of Manchester, UK) (until 16:30) (Room E)
14:30 SHAPE – Helping SMEs onto the HPC ladder - Chris Johnson (University of Edinburgh)   (Room E)
15:00 Helping SMEs via SHAPE projects - Monica de Mier (Barcelona Supercomputing Center, Spain)   (Room E)
15:30 Immersion Cooling, High Performance Cooling for HPC. - Daniele Rispoli (Submer, Spain)   (Room E)
16:00 Recent Industrial Applications in HPC - Brendan McGinty (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)   (Room E)
14:30
PRACEdays Scientific Track 5 - Luke Drury (DIAS) (until 16:30) (Room B)
14:30 A Virtual Universe for the ESA Euclid Satellite: the Flagship v2.0 Simulation - Joachim Stadel (University of Zurich)   (Room B)
15:00 Searching for new superfluid effects by means of numerical experiments - Gabriel Wlazłowski (University of Technology, Poland)   (Room B)
15:30 Radiation imprint of ultra-intense laser heating of solids - Marco Garten (Helmholtz-Zentrum Dresden - Rossendorf, Germany)   (Room B)
16:00 The Stellar Initial Mass Function from Isothermal MHD Turbulence - Troels Haugbølle (Niels Bohr Institute Københavns Universitet)   (Room B)
14:30
PRACEdays Scientific Track 6 - Matej Praprotnik (Laboratory for Molecular Modeling/Theory Department, National Institute of Chemistry) (until 16:30) (Room F)
14:30 Massively parallel sequence alignment using PCJ-BLAST - Piotr Bała (University of Warsaw, Poland)   (Room F)
15:00 Molecular Dynamics investigation on the regulatory mechanism of the SHP-2 protein - Gianfranco Bocchinfuso (Tor Vergata University of Rome, Italy)   (Room F)
15:30 Computer-aided drug design for oncogenic mutant proteins using HPC resources - Zoe Cournia (Biomedical Research Foundation, Academy of Athens, Greece )   (Room F)
16:00 Mechanistic effects of lipids and protein post-translation modifications on signaling over human cell membranes - Kristyna Pluhackova (ETH Zürich, Switzerland)   (Room F)
14:30
Training Workshop (until 16:30) (Room 0.26 (C))
14:30
Training Workshop (until 16:30) (Room 0.31 (A+B))
14:30
Training Workshop (until 16:30) (Room 0.26 (C))
16:30 --- Coffee Break ---
17:00
Centres of Competence (until 19:00) (Room C)
17:00
EuroHPC Mini-Symposium - Co-Design Workshop - Leonardo Flores Añover (until 19:00) (Room H+G - Plenary)
17:00
PRACEdays Industrial Track - Lee Margetts (University of Manchester, UK) (until 19:00) (Room E)
17:00 Performance of low emissions swirling flames. Influence of diffusers. - Teresa Parra (University of Valladolid, Spain)   (Room E)
17:30 High fidelity simulation of vortex induced vibrations for flow control and energy harvesting - Oriol Lehmkuhl (Barcelona Supercomputing Center, Spain)   (Room E)
18:00 Control of shock wave/boundary layer interaction by means of micro vortex generators - Arnaud Grébert (ISAE-SUPAERO, University of Toulouse, France)   (Room E)
18:30 Towards clean propulsion with synthetic fuels: Hierarchical, cluster-modularized simulations with node-level optimization and deep learning - Mathis Bode (RWTH Aachen University, Germany)   (Room E)
17:00
PRACEdays Scientific Track 7 - Luke Drury (DIAS) (until 19:00) (Room B)
17:00 Advanced non-linear MHD simulations for fusion research - Shimpei Futatani (Polytechnic University of Catalonia, Spain)   (Room B)
17:30 XCompact3d: a powerful framework to study turbulent flows with turbulence-resolving simulations - Paul Bartholomew (Imperial College London, UK)   (Room B)
18:00 Energy cascade in rotating turbulent flows - Michele Buzzicotti (University of Rome Tor Vergata, Italy)   (Room B)
18:30 Breaking new ground in magnetic fusion: stepping GYSELA towards exascale computing - Guilhem Dif-Pradalier (CEA, France)   (Room B)
17:00
PRACEdays Scientific Track 8 -Dr Núria López (until 19:00) (Room F)
17:00 Verified Exascale Computing for Multiscale Applications (VECMA) - Peter Coveney (University College London , UK)   (Room F)
17:30 FEniCS-HPC mesh adaptivity on the heterogeneous architecture - Ezhilmathi Krishnasamy (KTH, Germany)   (Room F)
18:00 Multi-scale Quantum Transport Simulations in thousands of cores - Jose Hugo Garcia Aguilar (Catalan Institute Of Nanoscience and Nanotechnology, Spain)   (Room F)
18:30 Exascale Matrix Factorization: Using Supercomputers and Machine Learning for Drug Discovery - Tom Vander Aa (imec, Belgium)   (Room F)
17:00
Training Workshop (until 19:00) (Room 0.26 (C))
17:00
Training Workshop (until 18:30) (Room 0.31 (A+B))
17:00
Training Workshop (until 18:30) (Room 0.31 (A+B))
19:00
EuroHPC Summit Week Conference Dinner (until 22:00) ()
12:30
PRACEdays Award Ceremony - Serge Bogaerts (PRACE) (until 13:00) (Room H+G)
13:00
Lunch (until 14:30) (Foyer)
14:30
1st European Communities Workshop on Exascale Computing - Focus on High Performance Data Analytics - Giovanni Aloisio Guy Lonsdale Mathis Bode (RWTH Aachen University, Germany) (until 16:30) (Room B)
14:30
HPC Ecosystem Workshop - François Bodin (IRISA) (until 16:30) (Room H+G)
14:30
PRACE Strategy Working Group (SWG) - Thomas Lippert (until 16:30) (Room A)
14:30
Training Workshop (until 16:30) (Room 0.26 (C))
14:30
Training Workshop - Leon Kos (University of Ljubljana) Janez Povh (until 16:30) (Room 0.26 (A+B))
14:30
Training Workshop (until 16:30) (Room 0.26 (A+B))
14:30
User Forum Programme Committee - Troels Haugbølle (Niels Bohr Institute Københavns Universitet) (until 18:00) (Room C)
16:30 --- Coffee Break ---
17:00
1st European Communities Workshop on Exascale Computing - Focus on High Performance Data Analytics - Giovanni Aloisio Mr Guy Lonsdale (Scapos) Mathis Bode (RWTH Aachen University, Germany) (until 19:00) (Room B)
17:00
HPC Ecosystem Workshop - Guillaume Colin de Verdière (until 19:00) (Room E)
17:00
HPC Ecosystem Workshop - Dirk Pleiter (until 19:00) (Room H+G)
17:00
HPC Ecosystem Workshop - Jean-François Lavignon (until 19:00) (Room F)
17:00
Training Workshop (until 18:30) (Room 0.26 (C))
17:00
Training Workshop - Leon Kos (University of Ljubljana) Janez Povh (until 18:30) (Room 0.26 (A+B))
17:00
Training Workshop (until 18:30) (Room 0.26 (A+B))
13:00
FocusCoE General Assembly (until 16:00) (Casino Room)
13:00
Lunch (until 14:30) (Flavoria Restaurant)
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×